Unikalne właściwości olejów docenianie były w wielu znanych kultur – babilońskiej, sumeryjskiej, staroegipskiej, wschodnioazjatyckiej, hinduskiej, cywilizacji zasiedlających Amerykę Południową jak i obszary północnej Europy.
Olejowanie ciała to zabieg polegający na wmasowaniu w skórę oleju bardzo dobrej jakości, w celach prozdrowotnych i kosmetycznych. W tradycji hinduskiej olei używa się na co dzień jako podstawowych środków pielęgnacyjnych i zapewniających urodę. Olej zapobiega wysuszaniu skóry, uelastycznia ją, nadaje miękkość i blask. Ponadto dzięki ruchom dłoni masażysty i swojej temperaturze (olejuje się ciepłymi olejami), przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.
Technika olejowania opiera się przede wszystkim na nieprzerwanym, rytmicznym głaskaniu, rozcieraniu i ugniataniu w stałym tempie. Jej płynność wiąże się z pracą nad przepływem energii wewnątrz ciała – prany, oraz stymulacją punktów energetycznych – marma. Ajurweda zakłada więc w swojej praktyce oddziaływanie na dwie płaszczyny – fizyczną i metafizyczną.
Jak olejowanie wpływa na skórę?
- silnie nawilża i natłuszcza
- zapobiega parowaniu wody z powierzchni skóry
- odmładza: poprzez silne nawilżenie jest w stanie wypełnić zmarszczki, a przez zawartość naturalnych filtrów zapobiega foto-starzeniu
- łagodzi podrażnienia po depilacji, pozwala na naturalny wzrost włosków, które z łatwością mogą przebić się przez naskórek podczas wzrostu, nie tworząc stanów zapalnych oraz wrastania włoska w skórę
- zmniejsza widoczność rozstępów i blizn
- ujednolica koloryt skóry
- idealny w okresie ciąży i po ciąży do stosowania w miejscach newralgicznych (systematyczne olejowanie ciała w ciąży pomaga zniwelować i zmniejszyć rozstępy, a także wspomóc regenerację skóry po porodzie)